trh
18 بهمن 1401 - 18:21

عمویی: صادرات غیرنفتی کشور طی ده ماه گذشته ۱۷ درصد رشد داشته است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: طی ده ماه گذشته بر اساس آمار گمرک شاهد رشد ۱۷ درصدی در ارزش صادرات غیرنفتی کشور هستیم و طی ده ماه به بیش از ۴۵ میلیارد دلار رسیده است.

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح جلسه امروز این کمیسیون، اظهار داشت: جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با موضوع پیگیری تقویت رویکرد دیپلماسی اقتصادی با دعوت از مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد.

وی افزود: صفری در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در وزارت امور خارجه در جهت پیشبرد دیپلماسی اقتصادی ارائه کرد و گفت با مجموعه تلاش های صورت گرفته، طی ده ماه گذشته بر اساس آمار گمرک شاهد رشد 17 درصدی در ارزش صادرات غیرنفتی کشور هستیم و طی ده ماه به بیش از 45 میلیارد دلار رسیده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته که در جلسه ارائه شد، حجم تجارت خارجی کشورمان، منهای نفت و تجارت چمدانی تا پایان سال، به حدود 100 میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین معاون وزیر امور خارجه در این جلسه به تفکیک حوزه های جغرافیایی برنامه های عملیاتی وزارت امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی را ارائه کرد و خاطرنشان کرد که با هدف خنثی سازی تحریم ها، از طریق متنوع سازی بازارهای صادراتی و مبادی وارداتی را دنبال می کنیم و در این جهت صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان از اولویت های ماست.

عمویی تصریح کرد: در این جلسه اعضای حاضر از کمیسیون امنیت ملی، با طرح دیدگاه های خود بر توجه ویژه به کشورهای آسیای میانه، آفریقا و آمریکای لاتین تاکید کردند. همچنین نمایندگان بر پیگیری دیپلماسی اقتصادی از مسیر پیمان‌های پولی دوجانبه، تهاتر و تمرکز بر موقعیت خاص ترانزیتی کشورمان تمرکز کردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025675